Horizon 2020'de Hakem olma fırsatını kaçırmayın!

09 Aralık 2015 Çarşamba

Değerli Araştırmacılarımız,

Avrupa Komisyonu proje önerilerinin değerlendirilmesi, projelerin incelenmesi ve programların veya politikaların izlenmesi konularında komisyona yardımcı olmak üzere bağımsız hakemler görevlendirmektedir. Siz de Avrupa Birliği Projelerini değerlendiren hakemlerden biri olabilirsiniz.

Bu havuza katılmak için kendinize bir profil oluşturabilir ve yetkinliklerinizi sıralayabilirsiniz. Ardından, uzmanlığınıza uygun projelerin değerlendirme süreçlerinde yer almak üzere Avrupa Komisyonu sizi Hakem olarak atayabilir.

Hakemlik Kaydı Nasıl Yapılır?

Avrupa Komisyonu’nun resmi web sayfasında Participant Portal’da yer alan “Experts” bölümüne giriş yapılır. http://ec.europa.eu/research/participants/portal/desktop/en/experts/index.html

Hakemlik kaydını gerçekleştirmek için öncelikle ECAS (European Commission Authentication Service) hesabı oluşturulması gerekmektedir. İlgili bağlantıda “Create your ECAS account” bağlantısında verilen talimatlar izlenerek ECAS hesabı açılır. Kayıt işlemi gerçekleştikten sonra Avrupa Komisyonu’nun resmi web sayfası Participant Portal’da Experts bölümünden ECAS kullanıcı adı ve şifresi ile giriş yapılarak hakemlik kaydı gerçekleştirilebilir.

Hali hazırda 7. Çerçeve Programı’nda hakemlik kaydı olan uzmanların da ECAS hesabı yaratarak yukarıdaki verilen bağlantıları takip ederek eski bilgilerini güncellemeleri gerekmektedir.

Hakemlik Kaydı gerçekleştirmek için izlenecek süreç:

ECAS kullanıcı adı ve parolası ile Participant Portala giriş sağlandıktan sonra Experts bölümünden “Register as an Expert” kısmına girilir. İlk adımda, “Programme Selection” kısmında Horizon 2020 Programı işaretlenir. Sırasıyla, “Personal Details”, “Languages”, “Education” kısımları doldurulduktan sonra uzmanlık alanlarının belirtilmesi için “Areas of Expertise” bölümü doldurulur.

“Areas of Expertise” kısmında “Specialist Fields” ile çalışma alanlarınızı belirttikten sonra seçim şansınızı artırmak adına, “Pre-Defined Themes” kısmında “H2020 Areas” alt bileşeninde lütfen ilgilendiğiniz H2020 alt alanlarını seçiniz. H2020 alt alanlarını seçerken konu güdümlü (Nanotechnologies, Biotechnology, Secure, Clean and Efficient Energy, Information and Communication Technologies, vb.) alanların yanında konu güdümlü olmayan “Future and Emerging Technologies (FET)”, “Marie Sklodowska Curie Actions”, “Research Infrastructures”, “Innovation in SMEs”, “Europe in a Changing World”, “Spreading excellence widening participation”,” Science with and for Society” gibi alanları da seçebilirsiniz.

H2020 alt alanlarına ilişkin seçimlerinizi tamamladıktan sonra H2020 programına ilişkin yatay konulara (H2020 cross-cutting issues) dair seçim yapınız.

Akabinde “Open Keywords” kısmında çalışma ve ilgi alanlarınızı en iyi yansıtan anahtar kelimeleri belirtmeyi unutmayınız. Bunu yaparken ilgilendiğiniz alanların çalışma programlarını inceleyerek anahtar kelimeler belirleyebilirsiniz. Böylelikle seçim şansınız artacaktır.

Hakemlik için kaydınızı gerçekleştirdikten sonra size sağlanan aday numaranızı (EX ile başlayan) ve aşağıda istenilen bilgileri ilgili Ulusal İrtibat Noktasına (horizon2020@tubitak.gov.tr) iletmeniz halinde kaydınızın yanı sıra, Ulusal İrtibat Noktaları sizi Avrupa Komisyonu’nun ilgili birimine önerebilecektir.

Candidate Number:

Family name:

First name:

Title:

Organization:

Email address:

Research area or group of research areas:


Horizon 2020 Ulusal Koordinasyon Ofisi

TÜBİTAK