Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi ve ÇAYKUR Buluşması

09 Mayıs 2016 Pazartesi

Üniversite-Sanayi işbirliği kapsamında, ortak çalışma yapmak üzere Üniversitemiz öğretim üyeleri ile Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nden ilgililer bir araya geldi.

Üniversitemiz akademisyenleri ve ÇAYKUR yetkililerinin katıldığı çalışma toplantısı (workshop) Üniversitemiz ev sahipliğinde gerçekleşti. Üniversite-sanayi işbirliğinin etkin ve verimli bir şekilde sürdürülebilirliğini ve öğretim elemanlarımızın çalışmalarının proje ve ürüne dönüşerek ticarileşmesini sağlamak ve bir de sanayicilerin ar-ge ve rutin üretim aşamasında karşılaştığı sorunlara çözüm üretmek kapsamında yapılan çalışma toplantısı, TTO Uzmanı Gözde TÜYSÜZ’ün sunumu ile başladı. Sunumda Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisinin misyonu, verdiği hizmetler, RTEÜ Akademisyenlerinin proje, yayın gibi çalışmaları, RTEÜ araştırma alt yapısı ve toplantının hedeflerinden bahsedildi. TTO uzmanından sonra söz alan ÇAYKUR Teknoloji Birimi Müdürü Şaziye Ilgaz, ÇAYKUR’un mevcut projeleri ve ARGE çalışmaları hakkında bilgi verdi. Toplantıda üniversitemiz akademisyenleri çay ile ilgili yaptıkları çalışmalardan ve ÇAYKUR ile gelecekte yapabilecekleri işbirliği projelerinden bahsettiler. ÇAYKUR yetkilileri de ÇAYKUR çalışanlarının üniversitemizden beklentilerini ve ÇAYKUR’unda gelecekte ortak yürütebilecekleri projelerden bahsederek yapılacak işbirliğinin her iki kurumun da menfaatine olacağını belirttiler.

Toplantının sonunda, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali BİLGİN yaptığı konuşmada, “İlimizin iki önemli değeri olan Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi ve ÇAYKUR’un buluşması, Üniversite-Sanayi İşbirliği kapsamında atılan ilk adımlardan bir tanesidir ve bu adım diğer proje çıktılarına ek olarak katma değer yaratacak yeni projelere temel sağlaması açısından büyük önem taşımaktadır. Bundan sonraki dönemde işbirliği kapsamında ÇAYKUR ile ilişkilerimiz daha yoğun bir şekilde devam edecek ve çay konusunda yapılacak birçok projede ortak çalışma yürütülecektir. Yine ihtiyaç duyduğu her alanda akademiya olarak ÇAYKUR’un yayında olacağız” dedi ve toplantıya katılan tüm akademisyenlerimize ve ÇAYKUR yetkililerine katılımlarından dolayı teşekkür etti.