DOKAP Bölgesi Üniversiteler Birliği Kuruldu

Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı (DOKAP) öncülüğünde Üniversitemizin de aralarında bulunduğu DOKAP bölgesindeki dokuz ilin üniversitesiyle “Üniversiteler birliği” kuruldu.

Giresun Üniversitesi Rektörlük binasında düzenlenen törende, Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN, Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet DUMAN, Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Selçuk COŞKUN, Gaziosmanpaşa Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa ŞAHİN, Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet COŞKUN, Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İhsan GÜNAYDIN, Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman BAYKAL, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sait BİLGİÇ, Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tarık YARILGAÇ ve DOKAP Başkanı Ekrem Yüce birlik protokolünü imzaladı.

Törende bir konuşma yapan DOKAP Başkanı Ekrem Yüce, uzun zamandır kurmayı hedefledikleri DOKAP Üniversiteler Birliği’ni her biri birbirinden kıymetli bölge üniversiteleri ile birlikte kurmanın heyecanı ve mutluluğunu yaşadığını belirterek, “Bugün burada kurulumunu gerçekleştirdiğimiz DOKAP Üniversiteler Birliği ile DOKAP Bölgesi üniversiteleri arasında eğitim-öğretim, araştırma-geliştirme ve toplumsal hizmet gibi alanlarda akademik ve idari işbirlikleri yapmak, üniversite-sanayi etkileşimini ve üniversite-şehir bütünleşmesini ileri düzeye taşımak ve ülkemizin gelecek vizyonuna ve kalkınma çabalarına katkı sağlamayı amaçlamaktayız.” dedi.

Birliğin kurucu dönem başkanı Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Baykal olurken Birlik Başkanlıkları bir yıl süreli olacak şekilde her yıl Ocak ayının ilk günü itibarıyla, birliğe üye olan üniversitelerin kuruluş sırasına göre değişecek.