Üniversitemiz İle DOKAP Arasında Çay Kalitesinin Geliştirilmesi Araştırma Projesi Protokolü İmzalandı

Üniversitemiz tarafından hazırlanan DOKAP Çay Kalitesinin Geliştirilmesi Araştırma Projesi ile ilgili protokol, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN ile Kalkınma Bakanlığı Doğu Karadeniz Projesi Kalkınma İdaresi (DOKAP) Başkanı Ekrem YÜCE arasında imzalandı. İmza töreninde Üniversitemiz Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fatih SEYİS de hazır bulundu.

Yürütücülüğünü üniversitemizin yapacağı proje kapsamında ilimizin ve bölgemizin en önemli ürünü olan çay kalitesinin geliştirilmesi noktasında üniversitemizin yapacağı çalışmalar DOKAP tarafından desteklenecek.

İmza töreninde konuşan Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN, “Çay ilimiz ve bölgemiz için vazgeçilmez bir üründür, üretimden işlenmesine kadar her aşamada çayın kalitesinin artırılması ve tüketiciye daha kaliteli çay sunulması noktasında çalışmalar yapmak bir zarurettir ve bu da elbette Çayın Başkenti olarak ifade edilen Rize’de bulunan Üniversitemizden beklenmektir. Biz de Üniversite olarak öncelikli araştırma alanlarımızdan birini çay olarak belirledik ve bu konuda beş farklı araştırma grubu oluşturduk. Ayrıca çay konusunda ÇAYKUR ile yakın bir ilişki içerisindeyiz ve ortak çalışmalar yürütüyoruz. Bu vesileyle Üniversitemiz ile ortak çalışmaya verdikleri destekler dolayısıyla ÇAYKUR Genel Müdürü Sayın İmdat SÜTLÜOĞLU ve ekibine de teşekkür ediyorum. DOKAP Başkanlığı ile imzaladığımız Çay Kalitesinin Geliştirilmesi Araştırma Projesi Protokolü sayesinde ilimizde ve bölgemizde Üniversitemiz öğretim elemanları tarafından çayın kalitesinin artırılması noktasında bir dizi araştırma ve çalışma yapılacak. Bu protokolün Üniversitemize, çay sektörüne ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

DOKAP Başkanı Ekrem YÜCE ise açıklamasında, çay bahçelerinin bir bölümünün ekonomik ömürlerini tamamladıklarını ifade ederek, “Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi ile birlikte attığımız bu adımla bölgemizin olmazsa olmaz ürünü olarak tabir ettiğimiz çayımızın kalitesini artırmayı hedefliyoruz. ”ifadelerini kullandı.